Informacija

Naujoji svetainė

ALERGINIS KONTAKTINIS DERMATITAS (FITODERMATITAS) NUODINGAJAI GEBENEI

Nuodingoji gebenė ( toxicodendron radicans ) paplitusi  Amerikoje,  tačiau pacientų, sergančių šio ir kitų augalų sukeltais dermatitais yra ir Lietuvoje.

Nuodingoji gebenė priklauso Anacardiaceae augalų šeimai. Kiti nuodingi šios šeimos augalai:

  • nuodingasis ąžuolas  ( toxicodendron pubescens );
  • nuodingoji žagrenė ( toxicodendron vernix ).

Visi šios šeimos augalai turi nepilną cheminį alergeną (hapteną ) - pentadecilkatecholą. Jis yra dervoje, dengiančioje augalo lapus, stiebą, žiedus, uogas, šaknis. Net ir tada, kai nuodingoji gebenė numeta lapus, sakuotas skystis lieka ant augalo stiebo ir gali sukelti alerginį kontaktinį fitodermatitą. Pentadecilkatecholas agresyvus, sukelia odos bėrimą patekęs ant jos nuo rūbų ar gyvūnų kailio. Šis nepilnas alergenas (haptenas) lengvai prasiskverbia pro lateksines pirštines, todėl jos neapsaugo rankų. 

Pentadecilkatecholas vienas negali sukelti bėrimo. Jis jungiasi su odos lastelių baltymais ir tada aktyvuoja imuninę sistemą. Alerginė reakcija prasideda palaipsniui. Po pirmo kontakto su nuodingąja gebene įsijautrinimas ir bėrimas atsiranda po 7 - 12 dienų, po antrojo ir vėlesnių kontaktų bėrimas atsiranda greičiau:  po 4 - 48 val. Iš pradžių kontakto su alergenu vietoje jaučiamas deginimas, vėliau stiprus niežėjimas. Atsiranda linijiniai paraudimai, o dar vėliau pūslelės, kurios susilieja į vieną ar kelias dideles pūsles. Oda bėrimo vietoje būna patinusi, karšta. Alerginis kontaktinis dermatitas trunka 2 - 5 savaites.

 

 

 

Pasibaigus alerginiam kontaktiniam fitodermatitui, gali išsivystyti poždegiminė hiperpigmentacija, įvykti kitų komplikacijų, todėl  gydytis savarankiškai nereikėtų.

  •  

 

 

© Gyd. Rūta Tamošiūnienė, 2010