Informacija

Naujoji svetainė

KARBOKSITERAPIJOS GALIMYBĖS TRADICINĖJE IR ESTETINĖJE MEDICINOJE

Tai gydomosios ar estetinės medicinos procedūros anglies dvideginio (CO2) dujomis. Šiais metais karboksiterapijai sukanka aštuoniasdešimt metų, estetinėje medicinoje ji pradėta naudoti prieš du dešimtmečius.

 

 
   


Van Helmont

 

Joseph Black

CO2 molekulė

1625 m. anglies dvideginio dujas atrado flamandų chemikas Jan Baptist Van Helmont (1579-1644) , o jų savybes ištyrė škotų gydytojas ir chemikas Joseph Black (1728 –1799). Anglies dvideginis – žmogaus organizme natūraliai susidaranti cheminė medžiaga, standartinės temperatūros ir slėgio sąlygomis (0°C; 0, 986 atm) egzistuojanti dujų pavidalu. Žemės atmosferoje šių dujų aptinkama nedaug (0, 038%), jos nedegios, tirpios vandenyje, už orą sunkesnės 1, 5 karto.

Anglies dvideginis (dioksidas) - atmosferos dujos, susidedančios iš vieno anglies ir dviejų deguonies atomų, tirpdamas vandenyje sudaro pusiausvyrą su anglies rūgštimi:

Tai inertiškos, nesukeliančios alerginių reakcijų ir mažomis koncentracijomis nenuodingos dujos. Nustatyta, jog laparoskopinėms operacijoms ar žarnyno tyrimams panaudojus 12 - 20 litrų CO2  dujų, apsinuodijimo reiškinių nebūna. Anglies dvideginio dujos nepavojingos net ir suleidus jų į kraujagysles: angiografinių tyrimų metu embolinės (užkemšančios kraujagyslių spindį) ar kitos komplikacijos neišsivysto, tiek nuo vienkartinių 100 ml dozių, tiek pastovaus 20 - 30 ml/min. CO2 srauto.

Gydymo anglies dvideginio dujomis istorija susijusi su kurortologija – dabartinės Prancūzijos centrinėje dalyje, Royat - Chamalières vietovėje, išliko romėnų pirčių “Rubiacum” liekanų, pastatytų 20 m. pr.m.e., imperatoriaus Augusto laikais, šiuo metu čia tebeveikia šiltų vandenų kurortas, kurio gydykloje “Spa Royat” Dr. R. Barrieau 1932 m. pradėjo gydyti pacientus, anglies dvideginio dujų, išsiskiriančių iš terminių šaltinių, voniomis ir poodinėmis injekcijomis. Tais pat metais, naujasis gydymo metodas buvo įdiegtas Argentinoje, o 1934 m.  pasirodė pirmieji moksliniai straipsniai ispanų medicininėje literatūroje. 1946 m.  įkurtas L' Institute de Reserches de Royat gydymo CO2 dujomis tematika paskelbęs daugiau kaip 400 straipsnių.  Iki 1983m.  “Spa Royat” karboksiterapija gydyta 402 000, o vien 1994 m. - 20 000 pacientų. Literatūroje vartoti “carbocrenotherapie” ir “carbondioxidetherapy” terminai, o 1995 m. karboksiterapijos terminą (“carboxytherapy” - angl.k.)  pasiūlė Dr. Luigi Parassoni. Anglies dvideginio  dujų poveikis žmogui apibendrintas 1999 m. įvykusioje tarptautinėje konferencijoje:

·        CO2 dujos vietiškai pagerina kraujotaką, išplėsdamos prieškapiliarinius kraujagyslių segmentus;

·        Pagerina audinių aprūpinimą deguonimi: tai vyksta ne tik dėl pagerėjusios kraujotakos, tačiau ir dėl danų fiziologo Christian Bohr (1855-1911) 1904 m. aprašyto reiškinio: audiniuose didėjant anglies dvideginio koncentracijai ir mažėjant kraujo rūgštingumui pH, silpnėja deguonies ir hemoglobino ryšiai, gerėja audinių aprūpinimas deguonimi;

·        Didina eritrocitų atsparumą deformacijoms ir termoreceptorių jautrumą;

·        Pasižymi antiseptiniu poveikiu.

Christian Bohr

(1855–1911)

Danų gydytojas, fizikų, Nobelio premijos laureatų Niels ir Age Bohr tėvas ir senelis.

Bohr dėsnis:

Hemoglobino ir deguonies ryšio stiprumas (afinitetas) yra atvirkščiai proporcingas  kraujo pH ir  CO2 koncentracijai minkštuose audiniuose.

Gydymui anglies dvideginio dujomis naudojami natūralūs, gamtiniai ir dirbtiniai dujų šaltiniai:

·        CO2 dujomis prisodrintos šilto vandens vonios bei poodinės dujų injekcijos, daugelyje garsių Europos istorinių kurortų, susivienijusių į asociaciją (European Historic Thermal Towns Association – angl.k. - http://www.ehtta.eu/);

·        Sausos išorinės CO2 dujų vonios, hermetiški dujomis užpildyti maišai kūnui, ar galūnėms;

·        Fizioterapinės procedūros: gydymas stipriomis, CO2 dujomis prisodrintomis vandens srovėmis, garais, vandens ir purvo aplikacijomis;

·        Injekcinė karboksiterapija – kaip gydomosios ar estetinės medicinos priemonė. Injekuojamos CO2 dujos pasklinda odoje, minkštuose audiniuose, ir kraujyje, daugiausia jų pašalinama kvėpuojant.

 

  

Pav. 1 Europos šiltųjų vandenų kurortinės vietovės

 

Karboksiterapija kurortologijoje ir tradicinėje medicinoje naudojama vietinės (lokalios) audinių  kraujotakos pagerinimui, prisotinimui  deguonimi ar skausmų mažinimo tikslais.  CO2 dujų terapija geriausių rezultatų pasiekta gydant kraujotakos nepakankamumą:

·        Morbus Beurger;

·        Reynaud sindromą;

·        lėtinį veninės kraujotakos nepakankamumą;

·        lėtinius limfos nuotėkio sutrikimus;

·        erekcijos disfunkcijas, susijusias su mikroangiopatijomis.

Dermatologijoje ir chirurgijoje karboksiterapija naudojama :

·        žaizdų ir lėtinių opų gydymui;

·        plaukų slinkimo gydymui;

·        pagerina odos būklę sergant žvyneline, rožiniais spuogais, baltme.

CO2 dujų terapija yra saugi, tačiau ja negydomi pacientai, sergantys:

·        ryškiu kvėpavimo, inkstų, kepenų bei lėtiniu širdies funkcijos nepakankamumu;

·        mažakraujyste, kraujo krešėjimo sutrikimais ir vartojantys kraujo krešumą mažinančius preparatus;

·        nėščios ir maitinančios krūtimi moterys.

 

Karboksiterapija estetinėje medicinoje

 

1990 m. Dr. Ezio Belotti su bendraautoriais pradėjo tyrinėti CO2 dujų injekcijų efekyvumą gydant celiulitą Rabbi (Italija) Spa institute – tai buvo pirmieji karboksiterapijos eksperimentai estetinėje medicinoje. 1993 m. darbus pratęsė Cesare Brandi ir Carlo D'Aniello Sienos (Italija) universitete: histologiniais tyrimais įrodyta, jog dėl mechaninio CO2 poveikio riebalinės ląstelės (adipocitai) tirpsta ir suyra, o jungiamasis audinys ir nervai nenukenčia. Lygiagrečiai buvo pastebėtas dermos sustorėjimas, pagerėjęs odos elastingumas. Karboksiterapija estetinėje medicinoje pradėta taikyti Europoje, praėjusio amžiaus septintajame dešimtmetyje paplito Brazilijoje ir Pietų Amerikoje, P. Afrikoje, o pastaruoju metu Pietų Korėjoje, Japonijoje, Centrinėje ir Šiaurės Amerikoje . D. Britanijoje karboksiterapija “atrasta” 2007 m..

Karboksiterapijos injekcinės įrangos gamintojų rinkoje gausu. Balkanų kraštuose, Vidurio ir Centrinėje Europoje  dominuoja italų firma “Carbossiterapia Italiana”, įkurta 1993 m. Milane

(http://www.carbossiterapia.it/index.php), ši kompanija 2012 m. Rygoje surengė mokomąjį seminarą, įkūrė filialą (http://www.carboxybaltic.com/carboxybaltic/index.html).

Karboksiterapijos plėtrai, mokymams, keitimuisi moksline informacija sukurtos tarptautinės organizacijos. Sienos (Italija) Universitete, plastinės chirurgijos centre veikia Tarptautinė mokslinė anglies dioksido terapijos grupė (  G.I.S.C - International Scientific Carbon dioxide Therapy Group - angl.k.), vadovaujama prof. Carlo D'Aniello. 2008 m. JAV įkurta Tarptautinė karboksiterapijos mokykla (International School of Carboxitherapy – ISC - angl.k.;

http://www.internationalschoolofcarboxitherapy.com/statement.htm), vadovaujama Dr. Gustavo Leibaschof.

Pagrindinės karboksiterapijos panaudojimo sritys estetinėje medicinoje yra šios:

·        celiulito gydymas – karboksiterapija, kaip celiulito gydymo metodas aprobuota JAV Federalinėje Maisto ir Vaistų Agentūroje (Federal Food and Drug Agency) 1999 m.;

·        lokalių lipomatozių (pasmakryje, pažandžio srityse) gydymas;

·        odos atnaujinimo procedūros (veido, kaklo, dekolte srities, rankų);

·        “juodų ratilų” ir patinimų paakių srityse gydymas;

·        strijų gydymas;

·        atrofinių ir hipertrofinių randų gydymas;

·        galvos odos būklės pagerinimas, plaukų slinkimo gydymas;

·        teleangiektazijų, išsiplėtusių kapiliarų ir smulkių venų varikozės gydymas.

Karboksiterapijos procedūros saugios, tačiau kaip ir po kitų injekcinių procedūrų gali būti kraujosruvų, tuoj po procedūros oda 30-120 min. būna paraudusi, juntama šiluma.

Karboksiterapijos procedūrų metodikas pateikiame lentelėje 1.

 

Lentelė 1

 

Procedūra

 

 

Procedūrų periodiškumas*

 

 

Procedūrų kiekis*

Odos atnaujinimas

2-4 savaitės

3-10

Kontūravimo procedūros

Veido kontūravimas

1-a savaitė

≥8

Kūno kontūravimasi

3-4 dienos, 1-a savaitė

≥8

Randų gydymas

Plokšti atrofiniai randai

3-4 savaitės

2-6

Gilūs atrofiniai randai

3-4 savaitės

2-3 ir vertinamas rezultatas

Linijiniai hipertrofiniai randai

3-4 savaitės

2-3 ir vertinamas rezultatas

Keloidiniai randai

1-2 savaitės

2-3 ir vertinamas rezultatas

Acne randai – gilūs

 

Acne randai – plokšti

 

2-4 savaitės

 

2-3 ir vertinamas rezultatas

Kitos procedūros

Strijos

2-4 savaitės

3-20

Plaukų slinkimas

1-2 savaitės

≥8-30

Žaizdų gydymas

2-3 dienos, vėliau kas savaitę

≥6

Celiulitas ir sąaugos po liposakcijos

4-ios dienos - 1-a savaitė, vėliau 2-i savaitės, 1-as mėnuo

4-10

*Procedūrų periodiškumą ir kiekį apsprendžia terapijos rezultatai

N. Koutna, 2011 (http://rd.springer.com/chapter/10.1007/978-3-642-20113-4_43)

 

 

Verkių klinikoje karboksiterapiją naudojame ne tik kaip atskirą gydymo metodą, tačiau ir kombinuodami su kitomis estetinės medicinos procedūromis - trombocitais praturtintos plazmos injekcijomis, hialurono rūgšties užpildais, mezoterapija.

 

 

© Dr. Laimonas Jazukevičius, 2012