Informacija

Naujoji svetainė

CHEMINIS PILINGAS - ODOS SLUOKSNIŲ CHIRURGIJA

Chemochirurgija (cheminis pilingas) - dar vienas negirdėtas ir nežinomas terminas? Paieška „lietuviško“ interneto platybėse taip pat nepadės, todėl atskleisiu  viešą paslaptį – tai estetinės medicinos procedūra, populiarumu nusileidžianti tik Botulino toksino injekcijoms, byloja Amerikos Plastikos Chirurgų Draugijos (American Society of Plastic Surgeons) 2007 metais skelbti duomenys. Mano nuomone, dažniau vartojami terminai „cheminis pilingas“ ar tiesiog „pilingas“, kilę nuo anglų kalbos žodžio „peel“ – „(nu)lupti“, yra neteisingi ir pavojingi –  toks supratimas įgalina klaidingai įsivaizduoti procedūros eigą, sukelti sunkių komplikacijų.

Pirmųjų, empirinių chemochirurgijos pėdsakų neužpustė smėlis ir laikas - jie siekia senovės Egipto laikus, odos gražinimui naudoti rūgpienis (pieno rūgštis), alebastras, druska.

 

 

 

 

Vokiečių dermatologas. Medicininį išsilavinimą įgijo Heidelbergo, Leipcigo ir Strasbūro universitetuose. 1876 m. apgynė disertaciją, skirtą epidermio histologijai ir vystymuisi. Vėliau tobulinosi Vienos universitete, vadovaujant  Ferdinand von Hebra, Moriz Kaposi ir Heinrich Auspitz. Grįžęs į Vokietiją, dirbo privačiai Hamburge, 1884 m. išleido klasikinį odos histopatologijos veikalą, įkūrė institutą, tapdamas vienu žymiausių to meto dermatologų pasaulyje.

http://www.whonamedit.com/doctor.cfm/1698.html

 

 


 

Moksliniais tyrimais metodas pagrįstas tik po kelių šimtmečių 1882 metais  vokiečių dermatologui Paul Gerson Unna aprašius salicilo, trichloracto rūgščių, rezorcino ir fenolo savybes ir panaudojimo būdus. Per kelis dešimtmečius chemochirurgija išplito visame pasaulyje.

Paradoksalu, tačiau naujausios estetinės medicinos technologijos  (lazeriai, intensyvių šviesos impulsų ir radijo dažnių metodai ir kt.), per penketą pastarųjų dešimtmečių chemochirurgijos (cheminio pilingo) populiarumui nepakenkė – veikiau priešingai, konkurencija ją populiarino, skatino naujų, dar saugesnių metodikų  paieškas – tą liudija gausios pastarojo meto šios srities monografijos.

Lietuvoje chemochirurgija (cheminis pilingas) daugelį metų vystėsi kosmetikių dėka, o pastaruoju metu tai palikta ir patiems vartotojams – kosmetikos pramonė skatina „naminę savitarną“.

Chemochirurgija negali būti suprantama vien kaip estetinės medicinos procedūra, daugeliu atvejų - tai sudėtingas gydymo metodas, kuriuo siekiama kiekybinio ir kokybinio odos atnaujinimo.
Cheminiam pilingui naudojamos įvairiausios medžiagos, tačiau  veikimo mechanizmo požiūriu jos skirstomos į kaustines, metabolines ir toksines. Šiomis medžiagomis, priklausomai nuo koncentracijų, procedūros trukmės ir kitų faktorių, paveikiami iš
anksto numatyti odos sluoksniai.  Pagal poveikio gylį metodas skirstomas į:

Paviršinį;

Vidutinio gylio;

Gilųjį.

Vienas svarbiausių chemochirurgijos etapų – pacientų atranka. Jos pagrindas – paciento poreikių išsiaiškinimas, pagrįstas gydymo metodo parinkimas. Būtina įsitikinti, ar tinkamai suvokiamos   cheminio pilingo galimybės, procedūros eiga, pooperacinio laikotarpio ypatybės bei galimos komplikacijos. Atranką gali palengvinti iš anksto paruošti ir gerai apgalvoti klausimynai. Atranka baigiama pasirašant informuoto sutikimo procedūrai formą.

Chemochirurgijos metodikų ir medžiagų atrankos negali sąlygoti vien paciento norai. Atranka turi vadovautis ir objektyviais kriterijais, odos fototipu (1) – tik I ir II-am galima naudoti visas medžiagas  ir metodikas, fotosenėjimo laipsniu (2), ar fotosenėjimo indeksu - sumine balų sistema vizualiai vertinanama odos struktūra bei  fotosenėjimui būdingi pakitimai, pateikiami Lentelėje 1 (3).

Lentelė 1

 

 

Vaizdo padidinimui spausti nuorodas

Lentelė 1

Lentelė 1 (tęsinys)

Lentelė 1 (tęsinys) 

Pagal sunkumo laipsnį fotosenėjimas gali būti apibūdinamas ir Rubin‘o lygiais, o pastarieji yra reikšmingi motyvuotai renkantis cheminio pilingo metodą (4):


I – asis – pakitęs tik epidermis – rekomenduojama vengti laisvųjų radikalų generatorių – ultravioletinių spindulių, rūkymo ir cukraus. Odos pakitimų korekcijai pakanka „savitarnos“ ar paviršinės chemochirurgijos;
II – asis – pakitimai papilinėje dermoje, rekomenduojama kartotinė chemochirurgija alfa-  ar  betahidroksirūgštimis, jų kombinacijomis su trichloracto bei retinoine rūgštimis

III ir IV -  asis – pakitusi papilinė ir retikulinė derma, todėl renkamasi dermabrazija, gilioji chemochirurgija ar lazerinė chirurgija.

Vizualiai fotosenėjimui būdingus pakitimus išryškina ir  dokumentuoja specializuotos kompiuterinės programos. Verkių klinikoje naudojamės UV Scan metodika, pasitarnaujančia ir dinaminiams gydymo efektyvumo stebėjimams.

 

 Vaizdo padidinimui spauskite nuorodą

A- daugybinės veido dischromijos dėl įvairaus dydžio seborėjinės keratozės židinių; B - UV Scan metodikos dėka jų matome dar daugiau.

Vaizdo padidinimui spausti nuorodą

A - iki gydymo; B - po gydymo kurso trichloracto 20% rūgštimi (trichloracetic acid - TCA): odos būklė pasikeitusi ne tik vizualiai, bet ir UV Scan metodu nuotraukose.

 Vaizdo padidinimui spausti nuorodą

A - pacientė iki gydymo vidutinio gylio cheminiu pilingu TCA 20%, B - po gydymo, akivaizdus būklės pagerėjimas

Vaizdo padidinimui spausti čia

 

A - pacientė dėl acne gydyta kombinuotai, vienu iš terapijos metodų buvo paviršinis cheminis pilingas salicilo rūgšties (betahydroxy acid - BHA) 30% tirpalu; B - po gydymo kurso, stebimas ryškus būklės pagerėjimas.

Iliustracija 4

xcfbdzfbzb Iiiiiiiiiiiiii

Vaizdo padidinimui spausti nuorodą


Vaizdo padidinimui spausti nuorodą

A - pacientė iki gydymo kurso vidutinio gylio kombinuotu cheminiu pilingu Jessner tirpalu + TCA 35% rūgštimi; B - po gydymo, ryškus būklės pagerėjimas

Dabarties estetinė medicina neįsivaizduojama be odos paviršiaus atnaujinimo,  raumenų tonuso atpalaidavimo, naudojant Botulino toksino preparatus, odos ir minkštų audinių užpildymo hialurono rūgšties ar kt. medžiagomis bei minkštų audinių palaikymo.  Chemochirurgija šių procedūrų tarpe yra pradinis, paruošiamasis etapas.
Noriu atkreipti skaitytojų dėmesį, jog šiuolaikinė chemochirurgija -  tai ne tik odos paviršiaus atnaujinimas ir vienas iš kovos su odos senėjimu metodų, ji plačiai naudojama kompleksiškai gydant tokius sunkius susirgimus kaip:

Spuogus (acne);

Rožinę (rosacea);

Odos pigmentacijos sutrikimus (použdegiminę hiperpigmentaciją, melazmą, strazdanas, lentigo dėmes);

Veido srities plokščiąsias karpas;

Ikivėžines būkles – aktininę keratozę.

Gausios cheminio pilingo metodikos išsamiai aprašytos monografijose, specializuotuose žurnaluose, internete. Sunku nesutikti su vienu iš autorių, jog tirpalų užtepimui nereikia universitetinio išsilavinimo, tačiau jis  pasitarnauja priešoperacinipiam pacientų paruošimui, pooperacinei slaugai bei galimų komplikacijų ankstyvai diagnostikai ir gydymui.

 

Geriausia chemochirurgijos mokykla yra nuolatinis domėjimasis naujovėmis ir kasdienis darbas.

 

 

Literatūros sąrašas

1.Fitzpatrick TB. The validity and practicality of sun-reactive skin types I through VI. Archives of Dermatology, 1988, 124:869-871

2.Glogau RG. Chemical peeling and aging skin. Journal of Geriatric Dermatology, 1994, 2 (1):30-35

3.Monheit GD. Combinations of Terapy in Chemical Peels. Ed. MG Rubin, 2006:120

4. Fulton JE. Jessner‘s Peel. Ed. MG Rubin, 2006:58

 

 

© Dr. Laimonas Jazukevičius, 2010